The ASUSTOR FS6706T is 6-bay, Intel Celeron N4500. 2GB DDR4 (1 SO-DIMM, max 8GB), 2Ã M.2 2280 NVMe.
This guide covers everything you need to know about upgrading RAM, adding NVMe cache, and storage expansion.
Specifications
| Component | Specification |
|---|---|
| Model | FS6706T |
| Bays | 6 |
| Processor | Intel Celeron N4500, 1.1 GHz |
| RAM Type | DDR4 / LPDR4X, SO-DIMM |
| RAM Slots | 1 SO-DIMM |
| Default RAM | 2GB |
| Maximum RAM | 8GB |
| Disk Bays | 6 SAT CAYE |
| NVMe Cache 1 Slot | M2.2 2280 NVMe |
| Connectivity | 1 Gigabit EN, USB 3.0 , Thunderbolt 3 |
Can You Upgrade the RAM?
You can upgrade the RAM. The FS6706T has 1 SO-DIMM slot. You can replace the 1 SO-DIMM with new RAM card anytime. Maximum 8GB.

